LK Auto - Spolehlivý partner od roku 1994

Popis systému LPG SOLARIS OBD

Vstřikovací plynové zařízení SOLARIS OBD 

je výsledkem maximální snahy výrobce vyhovět technickým požadavkům současných i nových generací automobilů, týkajících se nejen úrovní hladiny emisí v souladu s normami EURO 3EURO4 (v současné době probíhá schvalování EURO5), ale také těch, které řeší problematiku diagnostiky a integrace s originálními systémy podle závazných evropských předpisů, týkajících sediagnostiky automobilů (EOBD).     Odpovědí  na tyto požadavky je systém „Solaris”, jehož řídící jednotka s rychlým procesorem (160Mhz) a rychlými vstřikovači(např. VALTEK typ T34), zaručují nejlepší integraci LPG systémuv automobilu, jak po elektronické (ECU), tak po mechanické (vstřikovače LPG, reduktor LPG) stránce . 

Systém sekvenčního vstřikování LPG SOLARIS OBD tvoří tyto součásti:

Reduktor - splynovač:

V systému je použitý osvědčený a zřejmě nejpoužívanější reduktor pro systémy LPG vstřikování od italské firmy TOMASETTO. Používají se dva typy podle výkonu motoru.

1. AT09 ALASKA pro výkony motoru do 100kW    
2. AT09 ARKTIC pro výkony motoru do 180kW   

Reduktor má integrovaný plynový ventil i filtr kapalné fáze, má možnost úpravy či nastavení systémového tlaku. Tento reduktor se používá již mnoho let a je velmi oblíbený mnoha výrobci a producenty LPG systémů jako jsou STAG-300, ESGI, AGC, DTGas,

  • Na reduktoru je osazeno čidlo teploty firmy MITSUBISHI, které pracuje ve třídě přesnosti +-0,5%.

Vstřikovače LPG - vstřikovací lišta

Vstřikovače VALTEK typ T30

Jedná se o naprosto nejrozšířenější a nejpoužívanější vstřikovače LPG. Tento typ vstřikovače, nebo jejich "klony" či napodobeniny používá drtivá většina systémů vstřikování plynu. Jedná se totiž o velmi spolehlivou a cenově dostupnou variantu plynových vstřikovačů, které jsou velmi vhodné mj. i tam, kde kvalita autoplynu jako pohonné hmoty není zrovna nejlepší. Vstřikovače lze jednoduše čistit, ale i velmi levně a plnohodnotně repasovat.

 


Přepínač LPG s indikací množství plynu v nádrži a akustickou signalizací provozního stavu

Vstřikování LPG SOLARIS je osazeno mikroprocesorovým přepínačem plyn/benzín který je vybaven optickou LED indikací provozního stavu a také LED indikací hladiny objemu LPG v plynové nádrži.  Přepínač je také doplněn externím miniaturním akustickým měničem na zvukovou signalizaci např.přepnutí do plynu, nebo naopak, případně signalizaci chyby apod.

Přepínač je malých rozměrů a proto je jeho umístění na palubní desku velmi snadné. Montáž přepínače se provádí pouhým nalepením pomocí oboustranné samolepící pěny od firmy 3M.

ECU - řídící jednotka plynu

Řídící jednotka LPG jejímž srdcem je procesor DSP-160MHz umožňující zpracovávat veškerá potřebná data v reálnémčase je setavena výhradně z výběrových součástek splňujících náročné požadavky pro použití v automobilovém průmyslu. Důkazem toho je spolehlivá a bezporuchová funkce tisíců instalací tohoto systému zejména v SRN.

Systém SOLARIS nabízí několik verzí řídících jednotek LPG/CNG :

1. SOLARIS MINI4 V3 OBD - jednotka pro 3-4 válec s možností kalibrace s připojeným OBD, nebo načtením korekčních map podle zatížení motoru a časů vstřiku benzínové ECU
2. SOLARIS 4 OBD - jednotka pro 3-4 válec s možností kalibrace s připojeným OBD, nebo načtením korekčních map podle zatížení motoru a časů vstřiku benzínové ECU.
Tato jednotka je navíc doplněna možností trvalého propojení s diagnostikou OBD na vozidle. Toto spojení umožňuje nepřetržitou kontrolu nad přesným nastavením plynového vstřikování monitorováním dlouhodobé a krátkodobé korekce směsi benzínové jednotky. Na případné odchylky od základní korekční mapy způsobené např. rozdílnou kvalitou či složením LPG, nebo částečným zanesením filtru plynné fáze apod., reaguje plynová jednotka korekcí svého nastavení tak, aby plynový systém vždy pracoval v optimálním režimu, tedy aby byl shodný s charakteristikou benzínové řídící jednotky.
3. SOLARIS 6 OBD - jednotka pro 5-6 válec. Tato jednotka je všemi funkceni ekvivalentní s jednotkou SOLARIS 4 OBD, liší se jen v počtu kanálů pro jednotlivé válce.
4. SOLARIS 8 OBD - jednotka pro 8 válec.Tato jednotka je všemi funkceni ekvivalentní s jednotkou SOLARIS 4 OBD, liší se jen v počtu kanálů pro jednotlivé válce.